Ugrás a tartalomra

Jakab Roland a HUN-REN vezérigazgatója

Hírek
Sajtószoba

Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke Jakab Rolandot nevezte ki a HUN-REN vezérigazgatójává 2024. január
1-jei hatállyal, akinek emellett megmarad a HUN-REN Irányító Testületében 2023. július 15-e óta betöltött tagsága is.

.

Jakab Roland az elmúlt 23 évben egy multinacionális nagyvállalatnál, az Ericsson Magyarország Kft.-nél számos hazai és régiós vezetői tisztséget töltött be mind vállalatvezetési, mind stratégiai, mind KFI területeken. Szakmai pályafutása 2000-ben indult, ekkor csatlakozott az Ericssonhoz, ahol kezdetben stratégiai üzleti tanácsadói feladatokat látott el, majd rendszerintegrációs és mobilbanki projektek fejlesztésével és vezetésével foglalkozott. Ezt követően a multimédia-termékek értékesítéséért volt felelős Magyarországon és Macedóniában. 2008-ban marketing- és kommunikációs igazgatónak, majd általános vezérigazgató-helyettesnek nevezték ki.

2013-tól a 2000 főt – ebből 1600 fő K+F munkatársat – foglalkoztató Ericsson Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója lett, majd 2018-tól az Ericsson nyolc országért felelős közép-európai régiós stratégiai igazgatója. Szakmai vállalati tevékenysége során számos technológiai újítás (3G, 4G, 5G) hazai bevezetésében és csúcstechnológiát képviselő kutatások és fejlesztések – mesterséges intelligencia, IoT, Edge Computing, felhőtechnológia, XR – hazai elterjesztésében, valamint a vállalat egyetemi kapcsolatainak erősítésében vállalt vezető szerepet.

Jól ismeri a hazai és nemzetközi KFI ökoszisztéma szereplőit, és számos szakmai és társadalmi szervezet vezetését látja el (pl. Mesterséges Intelligencia Koalíció, 5G Koalíció, Magyar Európai Üzleti Tanács, magyarországi Svéd Kereskedelmi Kamara, Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség, Műegyetem Támogatói és Baráti Köre Egyesület stb.).

A KFI-törvényben kezdeményezett módosítások Országgyűlés általi elfogadásával 2024. január 1-jével megkezdődött a HUN-REN irányító szervének Központtá alakítása. A HUN-REN Központban Jakab Roland vezetésével azon dolgoznak, hogy a kutatóhelyek támogatásában szintet lépjenek, és valódi Központtá váljanak, amely a monitorozás, az innovációs potenciál felmérése és kiaknázása, a kommunikáció, valamint a működtetés egyes területein is mentesíti a kutatókat az őket terhelő adminisztratív és bürokratikus feladatok alól. A cél az, hogy 2025-től a HUN-REN egy olyan struktúrára váltson, amely a jelenleginél hatékonyabban támogatja a kutatómunkát, valamint egy olyan eredményalapú finanszírozást vezessenek be, amely ösztönzi a nemzetközi térben való előrelépést.

Kinevezése kapcsán Jakab Roland elmondta: „Megtiszteltetés számomra, hogy a Központtá alakulással is jelzett szintlépés folyamatát vezérigazgatóként én irányíthatom. Elkötelezett vagyok aziránt, hogy Gulyás Balázs elnökkel és a HUN-REN minden munkatársával együtt, szakmai tudásom legjavát adva támogassam közös céljaink elérését. A mesterséges intelligencia megjelenése sok más területhez hasonlóan a kutatások világát is alapjaiban változtatja meg, ezért haladéktalanul elkezdjük a HUN-REN átfogó MI-stratégiájának kialakítását. Ez egy olyan technológiai forradalom, amely egyszerre jelent hatalmas fejlődési lehetőséget azoknak, akik idejében felismerik a jelentőségét, illetve óriási leszakadási kockázatot azok számára, akik nem élnek vele. Ez nem csupán a kutatómunkára igaz, hanem a tudománymenedzsmentre is: a manuális adminisztráció csökkentésében is elképesztő szerepe lehet az MI-nek, ezért a HUN-REN Központ elsők között építi be saját rendszereibe a feltörekvő új megoldásokat.”

Gulyás Balázs elnök kiemelt feladatként határozta meg a HUN-REN tudományos és innovációs képességeinek erősítését a nemzetközi versenyben, valamint a kutatási és innovációs eredmények értékláncba történő bevonásával a társadalmi, gazdasági és intellektuális hatás növelését. 2023 őszén elkezdődött a hálózat kutatóhelyei átfogó értékelési folyamatának előkészítése, amely megalapozza azokat a döntéseket, amelyek nyomán a HUN-REN a kormányzat által meghirdetett Neumann János Program zászlóshajójává válhat, és az abban meghatározott stratégia mentén járul hozzá Magyarország nemzetközi pozíciójának javításához a tudományos és innovációs teljesítmény tekintetében.